Börsikrahh on käes!?

Postimees avaldas esmaspäeval (05.08) artikli (loe klikimagneti) pealkirjaga, et BÖRSIKRAHH ON KÄES: (https://majandus.postimees.ee/8071906/borsikrahh-on-kaes), teised väljaanded olid natuke tagasihoidlikumad pealkirjades.

Viimastel päevadel on minult korduvalt küsitud, et mida teha, kuhu turg liigub, kas tuleb börsikrahh, kas müüa või osta. Mis saab edasi?

Kõige olulisem on jääda rahulikuks, mitte üle mõelda, lülitada ümbritsev müra välja ning võtta üks hea raamat ja taastada oma enesekindlus.

Minu üks lemmikautoreid Morgan Housel avaldas 2020. aastal raamatu „The Psychology of Money (Timeless Lessons on Wealth, Greed and Happiness)“.

On vähe raamatuid, mida tasub korduvalt lugeda ning mille sisu on ajatu. Morgan Houseli teos on üks nendest. Tema peamine lähepunkt on, et raha toetub rohkem psühholoogiale, kui finantsteadmistele.

Nagu Morgan Housel oma raamatus välja toob, siis rahaga ümberkäimisel on vähe pistmist sellega, kui tark sa oled ja küllaltki palju sellega, kuidas sa mingis olukorras käitud. Käitumine võib-olla teatud olukordades isegi olulisem, kui su teadmised. Morgan Houseli lähenemise põhjal olen sõnastanud endale peamised põhimõtted:

  1. Suurest tulust enam soovin ma olla finantsiliselt murdumatu ning kui ma olen murdumatu, siis saan tegelikult suurimat tulu, sest mul on võimalik olla piisavalt kaua mängus, et liitintress saaks oma tööd teha. Strateegia peab maksimeerima selle, kui hästi sa öösel magad. Maratonirajal ei ole määrav see, kes kõige kiiremini esimesed 10 km läbib, vaid see, et sul on piisavalt jõuvarusid kogu distantsiks. Lõppu jõuab ainult see, kel on piisvalt energiat ja kes jätkab jooksmist.
  2. Planeerimine on oluline, aga kõige olulisem osa igast plaanist on, et plaan ei pruugi minna plaanipäraselt. Mäletan lapsepõlvest sarja A-Team, kus Hannibalil oli alati plaan ning kuigi iga osa lõppes sellega, et Hannibal ütles: I love it when a plan comes together, siis minu mäletamist mööda enamustel kordadel ei läinud see plaan ligilähedaseltki esialgu planeeritud kujul. Me alahindame seda, kui tavaline on see, et pooled planeeritud asjad meid ümbritsevas elus feilivad ning kipume millegipärast üle reageerima, kui see juhtub.
  3. Kombineerin vastuolulisi strateegiaid – olen samal ajal optimistlik ja paranoiline. Väga headel aegadel olen 2/3 optimistlik ja 1/3 ulatuses paranoiline ning väga turbulentsetel aegadel vastupidi 2/3 paranoiline ja 1/3 optimistlik oma investeerimisotsuste tegemisel. Eksimisruumi eesmärk on teha ennustamine ebavajalikuks.

Morgan Housel on oma raamatus sõnastanud investeerimisgeeniuse definitsiooni: inimene, kes suudab teha keskpärast asja sellal, kui kõik tema ümber on aru kaotamas. Edu investorina määrab see, kuidas sa nendele „õudushetkedele“ reageerid (või reageerimata jätad).

ning jõukuse definitsiooni: jõukus on see, mida sa ei näe. Kiireim viis vähem raha omada on kulutada raha selleks, et näidata inimestele, kui palju sul raha on. Jõukus on vinged autod, mida ei ostetud. Teemandid, mis jäid juveelipoodi. Käekellad, mis jäid kandmata. Riided, mida ei ostetud.

Jõukus on finantsvarad, mida pole veel vahetatud asjade vastu, mida sa näed.

Morgan Houseli soovitused, mida tasub aeg-ajalt uuesti endale meelde tuletada:

  1. Pinguta kõigest väest, et leida alandlikkust, kui asjad lähevad hästi ning andestust/kaastunnet, kui nad lähevad hästi.
  2. Vähem ego, rohkem jõukust. Jõukus luuakse surudes maha tänased ostusoovid, et oleks tuelvikus rohkem asju või valikuid.
  3. Käi oma rahaga ümber nii, et see aitab sul öösel magada.
  4. Kui sa tahad, et sul investorina paremini läheks, siis ainus kõige mõjusam asi, mida sa saad teha, on oma ajahorisonti tõsta.
  5. Lepi sellega, et palju asju läheb valesti.
  6. Kasuta raha, et oma aeg enda kontrolli alla võtta.
  7. Ole lahkem ja ära uhkelda nii palju. Kellelegi ei avalda su asjad nii palju muljet, kui sulle endale.
  8. Säästa. Lihtsalt säästa, sul ei ole säästmiseks kindlat põhjust vaja.
  9. Defineeri edu saavutamise hind ja ole valmis seda maksma.
  10. Kummarda eksimisruumi.
  11. Väldi finantsoskuste skaala ekstreemseid otsi.
  12. Risk peaks sulle meeldima, sest tasub pikas plaanis ära.
  13. Määratle, mis mängu sa mängid.
  14. Suhtu segadusse austusega.