Kuidas kujundada häid harjumusi?

Uue aasta esimene kvartal on kiirelt möödunud, saabunud on kevad ning nüüd on hea hetk kokkuvõtete tegemiseks.

Mõtle korra järele, kas andsid aastavahetusel endale mõne “uue aasta lubaduse” ning kuidas sul tänaseks selle lubaduse pidamisega läinud on? Uue aasta saabudes seavad paljud meist endale uusaastalubadusi, kuid tihti on neist kinni pidamine parajaks väljakutseks. Miks? Sageli püstitame endale vist liiga suuri eesmärke või unustame pöörata tähelepanu protsessile, olles liiga keskendunud suurele ja helgele ees terendavale elumuutvale tulemusele.

Coach

Oluline on mõista, et muutuste tegemine võtab aega ja kannatlikkust ning edu saavutamine nõuab järjekindlust ja pühendumist.

Tundub tüütu ja ebameeldiv, aga selleks, et see kõik liiga teoreetiline ei oleks, jagan sinuga mõtteid ja nippe, kuidas tuua oma ellu rohkem energiat, positiivsust ja edu, kasutades ära teadmisi ja mõtteid Robyn Conley Downs’i raamatust “The Feel Good Effect” ning James Clear’i teosest “Atomic Habits”. Ühtlasi lisan näiteid iseenda peal tehtud katsetustest. Hea harjumuse kujundamiseks on sul põhimõtteliselt vaja teha nelja „lihtsat“ asja:

1. Säti paika oma eesmärgid. Keskendu praegusele hetkele ja liigu järjepidevalt edasi. Mis on olnud ja juhtunud, see on olnud, juhtunud ja juba möödas. Keskendu protsessile ja naudi igapäevaste toimingute tähtsust. Edu saavutamine ei pea nõudma kannatamist, vaid rõõmu ja pühendumust. Coachingus keskendume me ka alati praegusele hetkele ning sellele, mida sa saad tänasest alates oma eesmärkide suunas liikumiseks ette võtta.

Elu on näidanud, et väga väikestest tegevustest tuleb lõpuks kokku suur tulemus. Sul ei pea eesmärki seades olema kogu plaan olemas või teekond teada, kuidas sa sinna kohale jõuad. Kui ma kunagi aastaid tagasi alustasin jooksmisega, ei seadnud ma endale eesmärgiks joosta maratoni. Eesmärk oli hea tundega läbida 10 kilomeetrit, aga ajas see teisenes, kümnest kilomeetrist sai poolmaraton, poolmaratonist maraton ja siis esimese maratoni läbimisest vaikselt eesmärk läbida elu jooksul 100 maratoni, aga teha seda hea tundega ning pikkade aastate jooksul. Nägin ühel Eestis toimunud maratonil ühte soomlast, kes oli selleks hetkeks juba üle 1000 maratoni läbinud. Ma ei mõelnud selle peale, et äkki peaks endale ka ikka suuremad sihid seadma. Igal ühel on oma tee ja igaüks on täpselt seal, kus ta ise tahab olla ning on ka väga ok, kui aja jooksul eesmärgid muutuvad või teisenevad millekski selliseks, mille peale sa alustades võib-olla otseselt ei mõelnudki. Kui teed järjepidevalt õiget asja, siis rõõmuvalmistav tulemus jõuab sinuni vääramatult.

2. Ürita kauem vastu pidada. Me kõik teame, et Pareto printsiibi kohaselt toob 20% pingutusest ära 80% tulemustest. See kehtib ka uute harjumuste loomise kohta. Alusta ühest harjumusest korraga ja pane prioriteediks nende kinnistamine, enne kui järgmise juurde liigud. Pole mõtet mitmes suunas korraga rahmeldada. Edu saadab sind siis, kui keskendud uue “hea” harjumuse lisamisele, mitte vanast “halvast” lahti saamisele. Uus hea harjumus sööb ühel hetkel paratamatult ja edukalt su vana halva harjumuse hommikusöögiks ära. Näiteks head liikumisharjumused saavad ühel hetkel alati jagu halbadest une-, suitsetamis- või toitumisharjumustest.

3. Vaja on vaid rahuldavat. Optimeeri oma elu, leides rahuldust igapäevastest tegevustest ning tee valikuid, mis viivad sind lähemale oma eesmärkidele. Ei ole vajadust taga ajada absoluutset maksimumi, olla igas asjas kõige kiirem või parem. Vahel piisab minimaalsest või väikesest sammust õiges suunas. Alustasin kunagi aastaid tagasi investeerimisega väga väikestest summadest ning esialgu oli ausalt öeldes nüri tunne küll, aga esimesed laekunud dividendid ja intressid on siiamaani positiivselt meeles. Kõike ei jõua ning kogu uue infoga ka ei jõua alati kursis olla, aga vahel on hea teha parem järjepidevalt absoluutne miinimum, kui see et maksimumi mitte suutes teha, üldse mitte midagi teha. Ma ei ole suutnud näiteks regulaarset jõusaalis käimist enda päevaplaani kunagi mahutada, aga 50 kätekõverdust igal hommikul (sellel ajal kui kohv masinast tassi jookseb), on see minu absoluutne miinimum, mis ma iga päev selle osas teen. Parem järjepidevalt üks samm õiges suunas, kui jääda ootama maksimumilähedast hetke, kus tähtede seis ja kõik muud endale mittealustamise ettekäändeks välja mõeldud parameetrid on õiged.

4. Vähenda igapäevaste otsuste hulka. Oluline on mõista, et iga väikese otsuse langetamine röövib meilt energiat ning takistab keskendumist olulisele. Lihtsusta oma elu, vähendades tarbetuid otsuseid ning nende tarbetute otsuste langetamiseks kuluvat energiat. See vabastab sulle rohkem energiat ja tahtejõudu järgmiste oluliste ammude astumiseks.

Olen püüdnud oma elu ja tegevusi järjepidevalt optimeerida. Selle aasta alguses võtsin tõsiselt käsile ning eraldasin ennast lahti kõigist kohtadest, kuhu ma olin ennast subscribinud või kust mulle uudiskirju saadeti. Kustutamise ja igakordse lugemise või mittelugemise otsustamise asemel sidusin ennast lahti igalt poolt, kust vähegi võimalik, et ma ei peaks väärtuslikke sekundeid ja minuteid enam selle tegevuse peale iga päev kulutama. Samamoodi olen püüdnud maksimaalselt ära automatiseerida kõik raha liikumise, arvete tasumise ja investeerimisega seotud tegevused. Üks kord teed ära ja siis on pikka aega hooleta.

James Clear sõnastab oma raamatus “Atomic Habits”, et head harjumused on eneseparandamise liitintress. Kuna elu on maraton, mitte sprint, on meil iga päev uus unikaalne võimalus alustada liikumist oma eesmärkide poole. Iga väike samm õiges suunas viib sind lähemale suuremale edule. Parem minna sammhaaval edasi, kui paigal seistes oodata tulevikus saabuvat ideaalset hetke alustamiseks, mida ei pruugigi kunagi tulla.

Lugemissoovitus: