Lastele investeerimine või lastega koos investeerimine?

Meie peres kasvab 3 toredat ja asjalikku poega (12-aastane, 7-aastane ja 3-aastane). Kasutasime varasemalt lapsevanemate hulgas ilmselt suhteliselt levinud lahendust, et me lapsevanematena kogume ja investeerime ise oma laste tuleviku tarbeks ning kui kunagi nad on suured, siis toetame neid majanduslikult (näiteks ülikooli minnes, oma kodu soetamisel, tulevikus raskuste tekkimisel vms). Samas jääb sellise lahenduse puhul suhteliselt ebamääraseks, et mis summas ja milline see õige hetk siis tulevikus oleks ning lisaks rahalistele vahenditele vajavad lapsed pigem omandatud teadmisi ja oskuseid.

Seega täpselt 2 aastat tagasi avasime kõigile poistele isiklikud pangakontod LHV-s ning tegime iga pangakonto juurde eraldi investeerimiskonto. Kahel suuremal (12-aastasel ja 7-aastasel on ka oma pangakaardid).

Poistega tehtud diil on järgnev:

  • Jaotame iga kuu laekuva lastetoetuse (80+80+100 eurot) laiali võrsetes osades kõigi kolme poisi vahel nii, et igaühe pangakontole jõuab automaatselt iga kuu 10-ndal kuupäeval 85 eurot.
  • Sellest 85-st eurost liigub automaatselt investeerimiskontole kahel nooremal poisil kõik, kuid vanemal poisil jääb 20 eurot taskurahaks ning temal läheb iga kuu seega investeerimiskontole 65 eurot.
  • Lisaks on poistel arvelduskontode juurde loodud kogumiskontod (seal olev raha teenib 2% intressi aastas ning seda on võimalik igal hetkel ilma teenustasudeta kasutusse võtta). Hetkel oleme kokku leppinud, et kogumiskontol tuleb hoida vähemalt 200 eurot reservis, mida on võimalik kiireloomulise vajaduse või ostusoovi puhul kasutusse võtta, kuid järgmistel kuudel tuleb see auk uuesti ära täita ning enne me uut raha investeeringuteks ei suuna. Kõige nooremal (3-aastasel) liigub kõik iga kuu investeeringuteks, kuna temal huvi ise midagi endale osta veel ei ole ning seega hetkel veel vajadus sellise reservi järele puudub.
  • Kõik erakorralised sissetulekud (sünnipäevarahad, taararahad jms) saavad poisid jaotada vastavalt oma äranägemisele arvelduskonto ja investeerimiskonto vahel.
  • Iga kuu 10-ndal kuupäeval (või sellele järgneval börsipäeval) ostame Balti börsil noteeritud suurimate ettevõttete aktsiaid, võlakirju või kaubeldavate fondide osakuid (seda seetõttu, et investeeritavad summad on väikesed ning Balti börsil saame teha kõik ostud ilma teenustasuta). Kuna valik on Balti börsil väike, siis pigem suurendame iga kuu juba olemasolevaid positsioone ja ülemäära palju energiat iga kuu valikuprotsessi peale ei kuluta.
  • Poiste eelistus on hetkel olnud saada dividende või intresse ning seega on valik tehtud sellest lähtuvalt. Laekunud dividendide ja intresside kasutus on vaba, kuid seni on nad otsustanud need valdavalt reinvesteerida, et saada järgmisel korral veel rohkem dividende või intresse.

Meie kogemus tänaseks:

  • 3-aastane on väga edukas investor, kuna kõik on automatiseeritud ja ta ise veel kulutusi üldse ei tee. Tõestab väga hästi seda teesi, et kõige edukam investor on see, kes on tuimalt järjekindel. Ootame veel aasta-paar, kuni hakkame teda rohkem teemadesse sisse tooma. Lootus on, et seda teevad juba vanemad vennad.
  • 7-aastane on ülimalt huvitatud ja jõuab vahel rohkem küsida, kui me jõuame talle vastata ja selgitada. Kontrollib üle, kas vajalikud ostuorderid on ikka sisestatud ning tehingud toimunud. Kogub taarat (sh kui kuskil Eestis reisides ostame pandimärgiga pudeleid, siis peame need koju kaasa tooma) ja aitab need ära viia, kuna saadad raha jääb talle. Tema lemmiklauamängud on Monopoly ja Rahatarkuse kompass.
  • 12-aastane piirab ise enda tänaseid kulutusi maiustustele, karastusjookidele jms, et oleks võimalik tulevikus osta rohkem maiustusi, karastusjooke jm tema jaoks vajalikku. Ta on tabanud ära, et investeerimisportfelli kasvades suurenevad ka oluliselt laekuvad dividendid ja intressid. Näiteks otsustas ta hiljuti iseseivalt suunata oma sünnipäevaks saadud rahadest 85% investeeringuteks ja 15% jättis endale kulutamiseks.
  • Vanemate poiste vahel on tekkinud positiivne sportlik konkurents, et kes suudab oma portfelli kiiremini kasvatada ning kes teenib rohkem dividende ja intresse.
  • Lapsevanemana peab olema valmis vastama väga paljudele lastel tekkinud küsimustele, mis on tegelikult ülimalt positiivne.
  • Peab olema valmis andma kontrolli ja otsustusõigust järk-järgult rohkem lastele ning laskma vajadusel neil turvaliselt ära teha ka esimesed eksimused.
  • Ning viimaseks peab olema valmis positiivselt üllatuma, kui saad ühel hetkel aru, et sinu 7-aastase lapse teadmised ja oskused rahaasjades on suuremad, kui olid sul endal gümnaasiumi lõpetades.

Positiivne efekt:

  • 🏦 Ise investeerimine tekitab lapses huvi, kaasatust ning annab võimaluse võtta vastutust enda rahaasjade korraldamisel.
  • 🌱 Aitab lapsel arendada rahalist distsipliini ja planeerimisoskust.
  • 💪 Loob tugeva aluse ja annab vajalikud teadmised üleminekuks täiskasvanuellu.